Životnosť mojej práčky

Autor: Katarína Zorjanová | 19.10.2013 o 13:45 | Karma článku: 7,94 | Prečítané:  1575x

Neverila som, že sa mi to stane. Že mojej, prvej vlastnej, obľúbenej práčke jedného dňa príde koniec. Nie, toto nie je sentimentálny článok venovaný jej pamiatke.

Keď som sa pustila do hľadania nového stroja na pranie bielizne, presurfovala som veľa stránok, testov, hodnotení, odporúčaní a diskusií. Pri jednej mi utkvelo rozčuľovanie chlapíka nad tým, že by sa ľudia mali konečne naučiť, že „práčka" je ženská, ktorá perie, na rozdiel od stroja, ktorý je bez dĺžňa a je „pračka". Celkom ma tým zmiatol a fakt som mu uverila. Ale teraz, keď som sa rozhodla, že napíšem informáciu podloženú nie prepočtami a domnienkami ale vlastnou skúsenosťou, som si slovíčko radšej overila. Takže, Slovník slovenského jazyka uvádza ako správny výraz na to, o čom je tento článok „práčka".  Je to aj žena, ktorá perie a je to aj stroj, ktorý perie. Práčka bez dĺžňa, t.j. „pračka" je bitka.

V roku 2005 som si kúpila svoju prvú vlastnú práčku. Vybrala som si Gorenje WA63101 (ten model sa tuším už nevyrába). Pred týždňom, t.j. po 8 rokoch, keď sa mi tento stroj pokazil, som mala pocit, že sa to udialo trošku predčasne. Podľa môjho názoru bol ešte stále nový. Pekne som sa o neho starala. Zavolala som si pána servis majstra a túžobne očakávala, že ma oprava bude stáť do 30 Eur. Nanešťastie, skonštatoval: „Odišla elektronika. To sa oprávať neoplatí." Stálo ma to, myslím si celkom férových 5 Eur. Veru, prevenciu na elektroniku v podobe drahých práškov nepoznám. Narážam tu na drahé preventívne prípravky proti vodnému kameňu. Síce, poviem pravdu, ja už ani neviem či sú ešte stále také drahé ako pred 10. rokmi.

Pri mojich potulkách po elektro obchodoch som predavačom spomenula, že sa mi tento kus techniky pokazil po 8. rokoch. Na môj údiv, reagovali viac prekvapene ako súcitne. Poučili ma, že dnešné práčky sa vyrábajú tak, aby vydržali 2 5 rokov. Žeby tá moja vydržala nadštandardne dlhšie? Aj tak sa mi to zdá málo oproti tomu čo si pamätám ešte z detstva. Mám dojem, že tá naša rodinná stará hrkálka vydržala veľmi, veľmi dlho. Práčky predsa musia vydržať viac ako 5 rokov a aj ako 8 a nemusia pri tom byť Miele.

Môj brat si počas strednej školy privyrábal oprávaním bielej techniky a ako odborník amatér mi poradil, že všetky tie „luxusné" prípravky proti vodnému kameňu sú iba dobre premyslený biznis, ktorý by som podľa neho nemusela podporovať. Poslúchla som ho. Fakt mal pravdu. Môžem teraz povedať, že som si tú pravdivosť odskúšala nie z pozície „kupujem a zisťujem, že to nefunguje" ale z opačnej strany „nekupujem a zisťujem, že to funguje". V podstate, dnes už väčšina pracích práškov obsahuje nejaké zmäkčovadlá a ešte keď do bubna dáte aj magnetickú guľu, tak pokojne na chemické prípravky proti vodnému kameňu môžete zabudnúť. Ja som, za celých 8 rokov ani raz pri praní nepoužila žiadny taký prípravok a to bývam v Bratislave, kde je vraj voda tvrdá.

No a pointa?

Reakcie predavačov ma nakopli, aby som pre tých, čo ešte stále do prania pridávajú takéto extra prípravky, doložila vlastnú skúsenosť, že i bez toho, môže práčka mať relatívne dlhú životnosť.

Ak sa mýlim opravte ma.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla, slovenskí hokejisti zdolali v príprave Česko

Víťazstvo je dobré, ale vieme, že musíme hrať lepšie, priznal nový kouč Slovákov.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

KOMENTÁRE

Odsedel si trest za protest proti okupácii ČSSR. Neľutuje

Zorjanov príbeh je ťažko uveriteľný.


Už ste čítali?