Geeorj - Keď sa mládež nenudí, môže inšpirovať

Autor: Katarína Zorjanová | 8.5.2014 o 13:05 | (upravené 8.5.2014 o 19:52) Karma článku: 2,99 | Prečítané:  415x

Pamätám si ešte z minulosti nespokojnosť rodičov aj detí z nedostatku ihrísk, umeleckých škôl, kurzov, krúžkov a telocviční kde by mohli rozvíjať svoje schopnosti, zručnosti a záľuby. Dnes, mám taký dojem, že tie miesta aj sú, ale záujem je pomenší. ...

... Ihriská sú prázdne a skôr dospievajúce decká už radšej sedia v krčme alebo sa nudia pred televízorom bez vlastných vízií, ambícií a cieľu. Našťastie nie všetky! Veľakrát však nejde ani tak o miesto ako o samotnú vôľu a to je dôvodom prečo sa na tých nadaných a najmä na sebe pracujúcich mladých ľudí pozerám s obdivom, nadšením a rešpektom.

Neviem ako vy, ale ja sa rada nadchýnam šikovnými a talentovanými ľuďmi zvlášť keď je okrem talentu vidieť aj poriadny kus driny ale i určitú skromnosť. O sebadisciplíne a vytrvalosti samoukov ani nebudem hovoriť. Sú to vlastnosti, ktoré nie každý človek má a sú skutočne obdivuhodné.

Napriek všetkým dnešným „Hlasom", „X factorom" a iným talentovým súťažiam som sa nedávno úplnou náhodou (i keď vraj náhody neexistujú) cez brata dostala k videám mladého hudobníka, ktorý vystupuje pod menom Geeorj.

Už som neraz videla rôzne revival kapely a videá mladých skupín, ktoré na nerozoznanie, prípadne aj rozoznanie od originálu, zahrali prevzatú pesničku. Taktiež je veľa videí kde hudobníci hrajú „cover" iba jediného nástroja z pesničky. Ale toto... bolo to pre mňa niečo iné, nové a potešujúce.

Tento mladý talent ma najmä prekvapil svojou verziou skladby „Sail" od Awolnation, (pravdepodobne si ju pamätáte z reklamy na BMW počas letnej Olympiády v Londýne roku 2012). Jeho trošku tvrdšia úprava a rýchlejšie tempo je z môjho pohľadu tá najlepšia možnosť pre „Sail", ktorej originál mi už teraz pripadá vleklý a nudný.

 

GEEORJ: Awolnation - „Sail" - Full Band Cover [Metal]

 

AWOLNATION: „Sail" (Official)

 

Kto to je?

Geeorj - vlastným menom Andy George je mladučký dvadsiatnik, Angličan z Plymouth, UK.

Začal hrať na bicie ako 10 ročný. Všetko ostatné nasledovalo v priebehu niekoľkých ďalších rokov. Ako prvá sa objavila túžba vedieť hrať na gitaru, aby mohol zhudobniť svoje nápady a neskôr sa k tomu pridala basa ako nevyhnutná podpora pri nahrávkach. Prevažne ako bubeník hral už v 6. kapelách - metalových  a cover/function. I keď sú bicie jeho primárnym nástrojom, vo vlastnej kapele by najradšej bral miesto speváka a gitaristu.

Hneď po skončení strednej školy sa zamestnal ako učiteľ hry na bicie. Od roku 2012 takmer pravidelne pridáva na svoj profil YouTube.com/GeeorjMusic cover verzie „metalových" skladieb, kde má veľmi pozitívnu spätnú väzbu. Videá nahráva a upravuje sám doma.

V roku 2013 vydal svoje prvé EP pre ktoré zložil hudbu, napísal texty, naspieval a nahral všetky hudobné nástroje. Takmer na deň presne, po roku vydal aj druhé. Jeho vlastná tvorba je trošku náročnejšia pre bežného poslucháča zvyknutého na rádiové hity, no pre tých, ktorí radi hľadajú a objavujú nové hudobné výrazy môže byť zaujímavá a podnetná. Odporúčam!

Zo svojej skúsenosti nadobudnutej z vlastnej tvorby a robenia cover verzií Geeorj uvádza:

„Robiť cover verziu je zložitejšie v tom zmysle, že sa snažíš napasovať do osobnosti niekoho iného. Vlastná hudba má tvoj hlas, tvoj charakter a tvoje skladateľsky silné stránky, zatiaľ čo pri cover verzii musíš takmer zmeniť sám seba, aby si zachoval štýl (ak ho nemieniš úplne zmeniť) a to niekedy znamená posunúť sa dopredu."

„Doing a cover is trickier in the sense of trying to match somebody else's personality - your own music has your voice, your character and your composing strengths - when doing a cover you have to alter yourself almost to preserve the style (unless you're aiming to change the style completely) and that sometimes means pushing your weaknesses."     Andy - Geeorj

.....

 

Keď sa mládež nenudí, je zamestnaná svojimi koníčkami, talentom a kreativitou. Podporujem rodičov, ktorí ignorujú pohľad na hudbu, výtvarné umenie alebo aj šport iba zo stránky peňažného zisku či straty, no podporujú svoje deti maximálne rozvíjať svoje nadania.  Predsa každý dar, ktorý sme dostali a s ktorým sme pracovali nám pridáva nie na cene, ale v prvom rade na našej vlastnej hodnote.

Keď sa mládež nenudí, vie inšpirovať svoje okolie. Napokon, jalový príklad unudených osôb len ťažko môže iných motivovať a naplniť tvorivým nadšením. Tým nadšením, ktoré nám po mentálnej stránke robí život veselším, krajším a zmysluplnejším.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Ramsaymu premiéra vyšla, slovenskí hokejisti zdolali v príprave Česko

Víťazstvo je dobré, ale vieme, že musíme hrať lepšie, priznal nový kouč Slovákov.

KOMENTÁRE

Podomový šmejd s jadrom Únie

Žiadna „super EÚ“ s jedným pevným jadrom sa nechystá.

KOMENTÁRE

Odsedel si trest za protest proti okupácii ČSSR. Neľutuje

Zorjanov príbeh je ťažko uveriteľný.


Už ste čítali?